5ο Θερινό Πανεπιστήμιο Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου

Η Καθ. Μαρία Παπαδοπούλου συμμετείχε ως κεντρική ομιλήτρια στo 5ο Θερινό Πανεπιστήμιο Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου που διοργάνωσε η Ελληνική Εταιρεία Περιβαλλοντος & Πολιτισμού (ΕΛΛΕΤ) το διήμερο 1-2 Ιουλίου 2024.

Το θέμα της ομιλίας της ήταν «Η πρόκληση της διαχείρισης των υδάτινων πόρων υπό το πρίσμα της κλιματικής αλλαγής: Προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή μέσω εργαλείων και συνεργειών».

Η κ. Παπαδοπούλου επικεντρώθηκε στην ορθολογική διαχείριση του νερού, της ενέργειας και των τροφίμων, στην ολιστική προσέγγιση των θεμάτων που ανακύπτουν από την πρόβλεψη ότι μέχρι το 2050 η ενεργειακή ζήτηση σχεδόν θα διπλασιαστεί, η υδατική ζήτηση θα αυξηθεί κατά 50% όπως και η ανάγκη για τροφή.

Επίσης, αναφέρθηκε στην απαιτούμενη ενίσχυση της ανθεκτικότητας της κοινωνίας και στη συστημική προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή μέσα από τις αναγκαίες παρεμβάσεις και συνέργειες.

Παρακολουθήστε την ομιλία της: https://youtu.be/5dEPMoXMDbs (από 37:17 εως 1:49).